ZEKAKÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Televizyonlardaki Dolandırıcılık Oyunu

Televizyonlardaki Dolandırıcılık Oyunu Empty Televizyonlardaki Dolandırıcılık Oyunu

Mesaj  Admin Salı Mayıs 13, 2008 7:56 am

Televizyonlardaki Dolandırıcılık Oyunu ( Sulun Osman masum kalır )

Alıntıdır…

Son dönemlerde hemen her kanalda özellikle de akşam ve gece saatlerinde yayınlanan yarışma programları konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bul karayı al parayı gibi, ya da ipucu verilen kelimeleri bilme ve milyonları kazanma şansı diye çok basit bir sistematiği olduğu vurgulanan, aslında seyirciyi vurmaya çalışan bu tehlikeli yarışmalara karşı uyarmak istiyoruz... Paranız gitmeden de bu tehlikeden haberdar olabilirsiniz. .. Eğer onların tecrübesi bana da küpedir diyorsanız...

İşte bu GERÇEĞİ köşesine taşıyan vatan gazetesi yazarı Yavuz Semerci'nin köşe yazısı:

3 harfli bir hayvan adı, baş harfi A?

Seyircileri telefonla canlı yayına alıp basit bir soruyu bilmeye çağıran televizyon 'yarışma programları' revaçta ama ne hikmetse izleyici en basit soruları bile bilemiyor? İşin sırrı ne?

3 harfli bir hayvan ismi

Gündüz vakti. Can sıkıntısından kanal kanal dolaşıyorum. Cine5'in 'yarış-kazan' adlı sözde yarışma programına takılıyorum. Ekranda bir tahta ve bir genç kız görünüyor.

Yarışma basit. Tahtada ilk harfi gözüken, son harfleri ise ödül miktarını gösteren kartonla kapatılmış bir isim var. Bu ismi doğru tahmin eden ödülü kapacak!

O an A ile başlayan bir hayvan ismi aranıyor. İlk 10 dakikada 3 kişi arıyor. Atmaca, aygır gibi yanlış tahminlerde bulunuyorlar. (Arayanların izleyici olduğundan bile emin değilim.)

Sunucu ipucu veriyor. İkinci harfi Y.

Biraz izlediğinizde bunun bir yarışma değil, dolandırıcılık olduğunu anlıyorsunuz. Neredeyse 45 dakika boyunca AY yazan, 3 harfli, bal yiyen, kışın ininde uyuyan, Barış Manço'nun bir şarkısına ismini veren bu hayvanın son harfini bilen çıkmıyor!

Sunucu ipucu vermeye devam ediyor'Hani köprüden geçerken, A'ya dayı diyeceksiniz. .. İşte o A'nın ismi neydi? Bildiyseniz hemen beni arayın.'

Ekranın sol alt köşesinde bir numara var. Sağ alt köşesinde ise akan bir bantta Telsim hatlarından yapılan aramaların 5 YTL, diğer GSM şirketlerinden yapılacak aramaların ise 12 SMS veya 24 kontör bedelinde olduğu yazıyor.

Kız bağıra çağıra davet mektubu yolluyor okuyucuya! Aynı 'bul karoyu al parayı' diye köprü üzerinde insanların dikkatini çekmeyen çalışan çığırtkanlar gibi...

Neler demiyor ki:

'Neredesiniz. Hadi arayın. Yapacağınız çok basit. Bu keyifli ödülü kazanmak için cep telefonunuzdan bizi arayacak ve hemen bağlanacaksınız. Galiba bizi seyretmiyorlar. 300 YTL gidiyor. Parmaklarınızı hızlandırın. Vakit kaybetmeyin. Çabuk olun'

Sunucu kızımız, özenle izleyicide kendisini henüz hiç kimsenin aramadığı hemen arayanın 300 YTL'yi kazanacağı algısını yaratmaya çalışıyor.

Aynı dakikalarda arayan binlerce kişiyi büyük bir tuzak bekliyor. Sunucunun sürdürdüğü tiyatronun 35.inci dakikasında ekranda gözüken numarayı aradım. Karşılaştığım manzarayı anlatayım:

İlk arama: (Telefonunuzu sesli yanıt sistemi karşılıyor) 'Tebrikler. Yarışmaya katılmayı hak kazandınız. Programa bağlanmak için basit bir soruyu yanıtlamanız lazım.' Ne sorduğu anlaşılmıyor ama galiba 52 ile 48'in toplamını soruyor. Yanılmışım. Doğru yanıt veremediniz. Mekanik ses, beni tekrar aramaya davet ediyor... (Gitti 5 YTL!)

İkinci arama: (Bu kez soru sorulmuyor) 'Kusura bakmayın. Soru kısmını kaçırdınız. Tekrar deneyin.' (Gitti mi bir 5 YTL daha.)

Yani programa bağlanmanız mümkün değil. Aynı dakikalarda genç sunucu 'Neredesiniz. Neden aramıyorsunuz! ' çığırtkanlığına devam ediyor. Tahtaya da ayı resmi yapmış, ‘Tanımadınız mı? Tanıdıysanız, hemen arayın. İlk arayan kazanıyor' saçmalığına devam ediyor.

Kendisi de biliyor ki kimse o, programı bitirmeye karar vermeden stüdyoya ulaşamayacak. .. Önemli olan hâsılatı artırmak...

Öğreniyorum ki pek çok kanalda 'Sülün Osman yöntemlerini anımsatan bu tip dolandırıcılık kokan' yarışma programları yayınlanıyor.. .

Kimler, ne kadar para topluyor? RTÜK neden ses çıkarmıyor?

İzleri takip etmeye başladım.

Yavuz Semerci'nin köşe yazısı (Vatan Gazetesi)

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

- Similar topics