ZEKAKÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ONLAR GURUBU

ONLAR GURUBU Empty ONLAR GURUBU

Mesaj  Admin C.tesi Ekim 09, 2010 1:13 am

Mustafa Esirkuş, Nedim Günsür, Leyla Gamsız, Hulusi Sarptürk, Fahrünisa Sönmez, İvy Stangali, Fikret Alpe, Saynur Kıyıcı, Mehmet Pesen ve Meryem Özacul gibi Bedri Rahmi Eyüpoğlu atölyesi öğrencilerinin 1947 yılında kurduğu resim grubu.

Sürekli değişik isimler barındıran bu grupta, değişik sürelerde bu günün tanınmış sanatçıları olan Turan Erol, Orhan Peker, Fikret Otyam, Osman Oral, Leyla Gamsız, Mehmet Pesen, Mustafa Esirkuş, Nedim Günsür ve Adnan Varınca’yı saymak mümkün.

On’lar Grubu içinde yer alan Turan Erol, dokunaksız hafif pentür uslubu yaklaşımını fikir özenişleri içinde varılabileği noktasını hesaplayan tutumuyla; Nedim Günsür, burslu eğitim dönemindeki Paris çalışmalarıyla Maya Galerisi’nde açtığı sergi ve yurda döndükten sonra öğretmenliği sırasında Zonguldak’daki “Savaş” ve “Maden işçisi” konularına ağırlık veren dramatik ve simgeci uslubuyla; Nedim Günsür sosyal içerik ağırlıklı figüratif çalışmaları; küçük figür düzenlerinin doğa dekorlarına dönüşerek; “Cenaze Taşıyıcıları”, “Gecekondu Yıkımları” “Lunapark” alanlarına dağılan hüzünlü ifadelerle yansıtmişlardır.

Köylü dansları oynayan grup düzenlemeleri ise Mustafa Esirkuş’un resimlerinde görülmektedir.

Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun kişiliğinde toplanan Doğu-Batı sentezini Türk resminde yaratmak; yeni mezun sanatçı adaylarının sanat ortamında kendilerini tanıtmalarına olanak sağlamak On’alr Grubu’nun kuruluş amacı iken; “Halk Sanatı Kaynaklarına Eğilmek” ile “Renkçi ve Lekeci” teknik ise ortak nitelikleriydi. Grubun içinde yer alıp; halen hayatta olan Turan Erol, Orhan Peker ve Avni Arbaş lekeci uslubu sürdürmeye devam etmektedirler.

Akademi’nin salonunda açılan ilk sergisinin girişinde bir yanda El Greco’nun bir resminin Röprodüksiyon’u , bir yanda da “Anadolu Kilimi Nakışı”nın asılmış olması On’lar Grubu’nun genel eğilimini ortaya koymaktadır.

1955 yılına kadar varlığını sürdüren grubun sloganı ise Elif Naci’nin « Türk resminin kaynakları Alpler’ın ötesinde değil, Toroslar’ın eteğinde aranmalıdır » sözü oldu.

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

ONLAR GURUBU Empty LEYLA GAMSIZ

Mesaj  Admin C.tesi Ekim 09, 2010 1:21 am

1921 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğretim yıllarında, hocası Eşref Üren’den ilk sanat bilgilerini aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okudu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü’nü Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nde öğrenim görerek bitirdi.

Fransız Hükümeti’nden aldığı burs ile Paris’e gitti ve Andre Lhote Atölyesi’nde çalıştı. 1964-1967 yıllarında Akademi ödüllerini, 1987’de 11. Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazandı. 1950 kuşağının önde gelen sanatçılarından olan Leyla Gamsız’ın, görsel olgunluk ve doğayı bilinç düzeyinde kavrama yeteneği, sanatını belirleyen başlıca ölçütlerdir

İlk kişisel sergisini 1949'da, İstanbul'da (Fransız Konsolosluğu) açtı. Fransız hükümetinden aldığı bir yıl süreli bursla Paris'e gitti. Andre Lhote atölyesinde çalıştı. 1964 ve 1967 yıllarında Akademi ödüllerini, 1987'de 11. Simavi vakfı Görsel sanatlar ödülünü kazandı.

Resimlerinde, atölye hocası Bedri Rahmi'nin de, Paris'te yanında çalıştığı Andre Lhote'un da doğrudan etkisi görülmez. Biçimi, belirli ölçülerde bozup değiştirerek, renge ağırlık vererek, içtenlikle ve kararlı bir üslup geliştirdi. Görsel olgunluk ve doğayı bilinç düzeyinde kavrama yeteneği, sanatını belirleyen başlıca ölçütlerdir. 1950 kuşağının önde gelen sanatçıları arasında yer alır.
ONLAR GURUBU Zlg0410
ONLAR GURUBU Zlg0310
ONLAR GURUBU Zlg0110
ONLAR GURUBU 47177910
ONLAR GURUBU 76205210

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

- Similar topics