TEMBEL PEHLİVAN

Aşağa gitmek

TEMBEL PEHLİVAN Empty TEMBEL PEHLİVAN

Mesaj  Admin Bir Salı Ara. 04, 2012 6:28 pm

Kazıklıbelini aşıp dar bir vadi boyunca inerken 'Çaylının Hanı' denilen dönemeci dönünce birdenbire bir ova serilir önümüze...Honaz Dağı'nın kayalık, çalılık yamaçlarından güneye, Akdenize doğru, Batı Toroslara kadar uzanan bu topraklar Acıpayam Ovası'dır. Doğası, havası suyu , folkloru, kültürü ve tarihi yapısıyla rengarenk bir yurt köşesidir Acıpayam.
İbni Batuta adlı gezginin deyişiyle 'Ortasından bir ırmak akan, karaağaç,çam ve ardıç ağaçlarıyla bezenmiş Karağaç Bey'in memleketidir.' Acıpayam'ın zengin kültürünün bir örneği de yüzyıllar boyu yağlı güreş geleneği olmuştur.
Yelşilova'nın (Erle Ovası), Çameli'nin (Cumayeri) ,Acıpayam (Garbi Karağaç) içinde olduğu yıllarda her köyden birçok pehlivan çıkarmış. Kıspetini eline alan nerede güreş varsa oraya gidermiş. O yıllarda bey ,ağa düğünlerinin en büyük eğlencesi yağlı güreşmiş. Bedenine zeytinyağı değmeyen yiğit sayılmazmış. Daha bebeklikte yoğrulan, çayırda harman yerlerinde gelişen pehlivan ruhuyla 'küçük ayaktan' tutun da 'başpehlivanlığa' kadar birçok dercede güreşmek üzere her köyün delikanlıları bir takım olup giderlermiş bu düğünlere...
O köylerden biri de bugünkü adı Dedebağı Kasabası olan Dedesil Köyü'dür. Hoasan erenlerinden Dede Rasul Bey'den adını alan bu köy Elmalı Dağı (Tepsilli) eteklerinden Dalaman Çayı'na doğru uzanan geniş bir ovada kurulmuştur. Bir zamanlar yörenin tahıl ambarı olan köyde gençler harmanlarını, hasatlarını kaldırır kaldırmaz nerede güreş varsa oraya giderler, nasiplerini ararlarmış. Her derecede en az bir pehlivanla katılırlarmış yöredeki yağlı güreşlere.

O köy gençlerinden biri de iri yapılı, tertemiz yürekli elleri yaba gibi bir delikanlıymış. Ne var kiher tuttuğu güreşte ilk çırpıda yenilirmiş. Bu nedenle köyün yüzkarası sayılmaya başlamış pehlivanlar aeasında. Gerçek adı unutulmuş, Tembel Pehlivan diye anılmaya başlamış. Günlerden birgün arkadaşları 'Sen bizimle gelme, karşına çıkan ilk pehlivana hemen yeniliyorsun, bizi utandırıyorsun' demişler. Tembel Pehlivan ağlaya, sızlaya arkalarından yollara düşümüş. Yolda önüne aksakallı bir pir-i nur çıkmış. 'Oğul niye ağlarsın?' diye sormuş. Tembel Pehlivan da 'Dede,ben ağlamayayım da kimler ağlasın.Mevla boy vermiş, pos vermiş,güçkuvvet vermiş ama ilk tutuğuma hemencecik yeniliyorum.Arkadaşlarım bu nedenle beni aralarına almıyorlar.' demiş. Dede'Sen temiz yürekli bir pehlivansın Mevla birdaha sırtınıyere getirmesin oğul' deyip Tembel Pehlivan'ın sırtını sıvazlamış. O günden sonra Tembel Pehlivanı bir daha yenen olmamış. Namı uzak diyarlara kadar gitmiş. Çok uzak yörelerden başpehlivanın bir Tembel Pehlivan'ın namını duyup onunla güreş yapmak üzere Dedesil'e gelmiş. Köy yakınlarında bir çiftçinin buğday ekmekte olduğunu görmüş. Yaklaşıp 'Allah kuvvet versin arkadaş, burada Tembel Pehlivan diye biri varmış, onun evini bana gösterir misin' demiş. Bir yandan da heybeden aldığı buğdayları parmaklarıyla un ufak etmekteymiş. Çift süren Tembel Pehlivan'ın ta kendisiymiş. Tembel Pehlivan evini soran bu yolcunun yaman bir pehlivan olduğunu parmaklarıyla buğdayları un haline getirmesinden anlayıvermiş. Kendi gücünü kanıtlamak için sabanı sapından tutup, öküzleriyle birlikte havaya kaldırıp köye doğru göstererek 'Aha şu karşıdaki ev Tembel Pehlivan'ın evidir' demiş. Yolcunun ağzı birkarış açıkkalmış. 'Arkadaş,bu sabanı öküzleriyle kaldırdığına göre bu Tembel Pehlivan sen olmayasın?' demiş. Ertesi gün yapılan güreşi Tembel Pehlivan kazanmış.
Hersöylencede olduğu gibi halk kahramanlarını abartarak ve yücelterek anlatır. Tembel Pehlivan'ın gerçek kimliği bilinmemekle beraber adını ApdiPehlivan olduğu söylenir halk arasında.
ŞİMDİ DEDEBAĞI KASBASI'NIN YUNUZ EMRE PARKINDA DELİK BİR TAŞ DURMAKTADIR. BU DELİKTAŞ 200- 300 KG. AĞIRLIĞINDA BİR TAŞTIR. DERLER KİTEMBEL PEHLİVAN KOLUNU BU DELĞİKTEN SOKAR VE BUB TAŞI KALDIRIP İNDİREREK ANTREMAN YAPARMIŞ.O NEDENLE ESKİLER BU TAŞAPEHLİVAN TAŞI DERLER.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz