ZEKAKÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

herkes tarafından satılabilirsiniz

herkes tarafından satılabilirsiniz Empty herkes tarafından satılabilirsiniz

Mesaj  Admin Perş. Mayıs 29, 2008 10:29 am

suskunluğum asaletimdendir.her lafa verecek bir cevabım var.

lakin bir lafa bakarım laf mı diye.birde söyleyene bakarım adam mı diye

Bir kurdu avcılar fena halde sıkıştırmışlar. Kurt ormanda oraya buraya kaçmakta, ancak peşindeki avcıları bir türlü def edemez. Canınıkurtarmak için deli gibi koşarken bir köylüye rastlar. Köylü elinde yabasıyla tarlasına girmektedir.Kurt adamın önüne çöker ve yalvarmaya başlar: "Ey insan, ne olur yardım et bana, peşimdeki avcılardan kaçacak nefesim kalmadı,eğer sen yardım etmezsen biraz sonrayakalayıp öldürecekler."Köylü bir an düşündükten sonra yanındaki boş çuvalı açar,kurda içine girmesini söyler. Çuvalın ağzını bağlar, sırtına vurur ve yürümeye devam eder. Birkaç dakika sonra da avcılara rastlar. Avcılar köylüye bucivarda bir kurt görüp görmediğini sorarlar, köylü "görmedim" der veavcılar uzaklaşır. Avcıların iyice uzaklaştığından emin olduktan sonraköylü sırtındaki torbayı indirir, ağzını açar, kurdu dışarı salar. "Çok teşekkür ederim" der kurt, "Bana büyük bir iyilik yaptın." "Önemli değil" der köylü ve tarlasına gitmek üzere yürümeye başlar."Bir dakika" diye seslenir kurt:"Çok uzun zamandır bu avcılardan kaçıyorum, çok bitkin düştüm,açım,kuvvetimi toplamam için bir şeyler yemem lazım ve burada sendenbaşka yiyecek bir şey yok. "Köylü şaşırır: "Olur mu, ben senin hayatını kurtardım.""Yapılan iyiliklerden, verilen hizmetlerden daha çabuk unutulanbir şey yoktur" der kurt. "Ben de kendi çıkarım için senin iyiliğiniunutmak ve seni yemek zorundayım." Bir süre tartıştıktan sonra,ormanda karşılarına çıkacak olan ilk üç kişiye bu konuyu sormayave ona göre davranmaya karar verirler.Karşılarına önce yaşlı birkısrak çıkar. "Ne vefası" der kısrak,"Ben sahibime yıllarca hizmetettim, arabasını çektim, taylar doğurdum,gezdirdim. Ve yaşlanıpbir işe yaramadığımda beni böylece kapıya koydu..."Bir sıfır öne geçen kurt sevinirken bir köpeğe rastlarlar."Ben hizmetin değerini bilen bir efendi görmedim" der köpek, "Yıllardır sadâkatle hizmet ederim sahibime, koyunlarını korurum, yabancılara saldırırım, ama o beni her gün tekmeler, sopayla vurur..." Kurt köylüye döner, "İşte gördün"der. Köylü de son bir çabayla "Ama üç diye konuşmuştuk,birine daha soralım,sonra beni "ye" diye cevap verir.Bu kez karşılarına bir tilki çıkar. Başlarından geçenleri,tartışmalarını anlatırlar. Tilki hep nefret ettiği kurda bir oyunoynayacağı için keyiflenir. "Her şeyi anladım da" der tilki, "Bu küçücük torbaya sen nasıl sığdın?" Kurt bir şeyler söyler,tilki inanmamış gibi yapar: "Gözümle görmeden inanmam..." İşin sonuna geldiğini düşünen kurt torbaya girer girmez,tilki köylüye işaret eder ve köylü torbanın ağzını sıkıcabağlar.Köylü eline bir taş alır ve beni yemeye kalktın ha nankör yaratık" diyerek torbanın içindeki kurdu bir süre pataklar. Sonra tilkiye döner "Sana minnettârım, beni bu kurttan kurtardın" der. Tilki de "Benim için bir Zevkti" diye cevap verir.O an köylünün gözü tilkinin parlak kürküne takılır, bu kürküsatarsa alacağı parayı düşünür ve hiç beklemeden elindekitaşı kafasına vurup tilkiyi öldürür. Sonra da torbanıniçindeki kurdu ayağıyla dürter: "Haklıymışsın kurt,yapılaniyilikten daha çabuk unutulan bir şey yokmuş..."
YORUM:::Kendinize dikkat edin her an herkes tarafından satılabilirsiniz.Bilmiyorum neden; hikâye bana çok gerçekçigeldi, ibret almak lazım. Dikkat etmek lazım. Bu devirde kimseye güvenmeyceksin.

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

- Similar topics