DİZİ SORULARI VE YANITLARI
1 sayfadaki 2 sayfası
1 sayfadaki 2 sayfası • 1, 2
DİZİ SORULARI VE YANITLARI
1 , 2 , 4 , 7 , 28 , 33 , ?
Yukarıdaki sayılar belli bir sıraya göre sıralanmaktadırlar. Soru işaretinin yerine hangi sayı gelmelidir?
Soru işaretinin yerine 198 gelmeli. Çünkü:
1+1=2
2x2=4
4+3=7
7x4=28
28+5=33
33x6=198
Yukarıdaki sayılar belli bir sıraya göre sıralanmaktadırlar. Soru işaretinin yerine hangi sayı gelmelidir?
Soru işaretinin yerine 198 gelmeli. Çünkü:
1+1=2
2x2=4
4+3=7
7x4=28
28+5=33
33x6=198
En son Admin tarafından Cuma Ara. 26, 2008 10:01 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Geri: DİZİ SORULARI VE YANITLARI
1 2 3 4
2 5 10 17
3 10 25 52
4 17 52 ?
Soru işaretinin yerine hangi sayı gelmeli?
Soru işaretinin yerine 129 gelmeli. Çünkü 1 , 2 , 3 ve 4 hariç her sayı solundaki, üstündeki ve sol-üst köşesindeki sayıların toplamına eşittir.
2 5 10 17
3 10 25 52
4 17 52 ?
Soru işaretinin yerine hangi sayı gelmeli?
Soru işaretinin yerine 129 gelmeli. Çünkü 1 , 2 , 3 ve 4 hariç her sayı solundaki, üstündeki ve sol-üst köşesindeki sayıların toplamına eşittir.
15, 16 ve 17 hangi gruplara dahil edilmelidir?
0'dan 14'e kadar olan sayılar, şu üç gruba ayrılmış:
Grup A: 0, 3, 6, 8 ve 9.
Grup B: 1, 4, 7, 11 ve 14.
Grup C: 2, 5, 10, 12 ve 13.
Buna göre 15, 16 ve 17 hangi gruplara dahil edilmelidir?
. Sayılar şu şekilde gruplanmış:
Grup A: Yalnızca eğri çizgilerle yazılan sayılar.
Grup B: Yalnızca düz çizgilerle yazılan sayılar.
Grup C: Hem eğri hem düz çizgilerle yazılan sayılar.
Buna göre 15,16 ve 17, sırasıyla C,C ve B gruplarına aittir.
Grup A: 0, 3, 6, 8 ve 9.
Grup B: 1, 4, 7, 11 ve 14.
Grup C: 2, 5, 10, 12 ve 13.
Buna göre 15, 16 ve 17 hangi gruplara dahil edilmelidir?
. Sayılar şu şekilde gruplanmış:
Grup A: Yalnızca eğri çizgilerle yazılan sayılar.
Grup B: Yalnızca düz çizgilerle yazılan sayılar.
Grup C: Hem eğri hem düz çizgilerle yazılan sayılar.
Buna göre 15,16 ve 17, sırasıyla C,C ve B gruplarına aittir.
BİR, ÜÇ, BEŞ, SEKİZ, ONÜÇ, ?
BİR, ÜÇ, BEŞ, SEKİZ, ONÜÇ, ?
Birinci terim hariç her terim, kendinden önceki terimlerin hepsinde toplam kaç harf olduğunu veriyor. Buna göre cevap: ONYEDİ.
Birinci terim hariç her terim, kendinden önceki terimlerin hepsinde toplam kaç harf olduğunu veriyor. Buna göre cevap: ONYEDİ.
En son Admin tarafından Cuma Ara. 26, 2008 4:22 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
YİRMİİKİ, YİRMİYEDİ, OTUZSEKİZ, OTUZDOKUZ, ?
YİRMİİKİ, YİRMİYEDİ, OTUZSEKİZ, OTUZDOKUZ, ?
Dizide, onlar basamağının son harfi ile birler basamağının son harfi aynı olan sayılar, küçükten büyüğe dizilmiştir. Soru işaretinin yerine de "ELLİİKİ" gelmelidir.
Dizide, onlar basamağının son harfi ile birler basamağının son harfi aynı olan sayılar, küçükten büyüğe dizilmiştir. Soru işaretinin yerine de "ELLİİKİ" gelmelidir.
En son Admin tarafından Cuma Ara. 26, 2008 4:23 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
2, 12, 1112, 3112, ?
2, 12, 1112, 3112, ?
İkinci terimden itibaren her terim, kendisinden bir önceki terimde sırasıyla hangi rakamdan kaç tane olduğunu belirtiyor.Buna göre; bir önceki terim 3112 olduğundan, son terim 132112.
İkinci terimden itibaren her terim, kendisinden bir önceki terimde sırasıyla hangi rakamdan kaç tane olduğunu belirtiyor.Buna göre; bir önceki terim 3112 olduğundan, son terim 132112.
0, 2, 20, 21, 22, 85, 103, ?
0, 2, 20, 21, 22, 85, 103, ?
Dizi, sesli harfleri aynı olan sayıların küçükten büyüğe sıralanmasıyla oluşturulmuş
Dizi, sesli harfleri aynı olan sayıların küçükten büyüğe sıralanmasıyla oluşturulmuş
1,2,2,3,3,3,4,4,4,4,5,5,5,5,5,... şeklinde devam edersek bir milyonuncu terim ne olur?
1,2,2,3,3,3,4,4,4,4,5,5,5,5,5,... şeklinde devam edersek bir milyonuncu terim ne olur?
Bir milyonuncu terim, 1414'ün 1009. tekrarıdır.Yani 1414.
Bir milyonuncu terim, 1414'ün 1009. tekrarıdır.Yani 1414.
Bu dizide takip eden sayıları bulunuz.
Bu dizide takip eden sayıları bulunuz.
2, 6, 5, 4, 6, ?
Dizideki sayılar, "Bu dizide takip eden sayıyı bulunuz" cümlesindeki kelimelerin sırasıyla harf sayıları. Cevap ise "bulunuz" kelimesinin harf sayısı olan 7.
2, 6, 5, 4, 6, ?
Dizideki sayılar, "Bu dizide takip eden sayıyı bulunuz" cümlesindeki kelimelerin sırasıyla harf sayıları. Cevap ise "bulunuz" kelimesinin harf sayısı olan 7.
1 - 10 - 3 - 9 - 5 - 8 - 7 - 7 - 9 - 6 - ?
1 - 10 - 3 - 9 - 5 - 8 - 7 - 7 - 9 - 6 - ?
Yukarıdaki sayılar belirli bir düzene göre sıralanmıştır. Buna göre "?" olan yere hangi sayı gelmelidir ?
11.
Seriyi birer atlayarak takip edersek sonuca rahatça ulaşabiliriz.
Yukarıdaki sayılar belirli bir düzene göre sıralanmıştır. Buna göre "?" olan yere hangi sayı gelmelidir ?
11.
Seriyi birer atlayarak takip edersek sonuca rahatça ulaşabiliriz.
Bir = 1 , İki = 2 ,Üç =3 , Dört =2 ise Beş = ?
Bir = 1
İki = 2
Üç =3
Dört =2
Yukarıda verilen eşitlikler belli bir düzene göre hazırlanmıştır. Aynı düzene göre Beş = ?
.Cevap: "1"
"Bir" kelimesinde kullanılan harflerde 1 adet nokta ("i" harfinde)
"İki" kelimesinde 2 adet nokta ("i" harflerinde)
"Üç" kelimesinde 3 adet nokta ("ü" ve "ç" harflerinde)
"Dört" kelimesinde 2 adet nokta ("ö" harfinde)
"Beş" kelimesinde ise 1 adet nokta vardır. ("ş" harfinde)
İki = 2
Üç =3
Dört =2
Yukarıda verilen eşitlikler belli bir düzene göre hazırlanmıştır. Aynı düzene göre Beş = ?
.Cevap: "1"
"Bir" kelimesinde kullanılan harflerde 1 adet nokta ("i" harfinde)
"İki" kelimesinde 2 adet nokta ("i" harflerinde)
"Üç" kelimesinde 3 adet nokta ("ü" ve "ç" harflerinde)
"Dört" kelimesinde 2 adet nokta ("ö" harfinde)
"Beş" kelimesinde ise 1 adet nokta vardır. ("ş" harfinde)
8 , 16 , ? , 154 , 605 , 1111
Soru işaretinin yerine hangi sayı gelecek?
8 , 16 , ? , 154 , 605 , 1111
77 Her sayıyı tersi ile topla 8+8=16 16+61=(77) 77+77=154 154+451=605 605+506=1111
8 , 16 , ? , 154 , 605 , 1111
77 Her sayıyı tersi ile topla 8+8=16 16+61=(77) 77+77=154 154+451=605 605+506=1111
5 - 9 - 4 - 8 - ? - 4 - 9
5 - 9 - 4 - 8 - ? - 4 - 9
8 olmalı, hepsi haftanın günlerinin harf sayıları...
8 olmalı, hepsi haftanın günlerinin harf sayıları...
5,4,5,5,7,6,7,5,4,5,6,4..." ''8,5,5,3,4,4,6,9,7,8,8,7..."
Ahmet ile Mehmet son derece zeki iki kardeşler.
Birbirlerine matematik ve mantık bilmeceleri sorar, ve çok eğlenirler.
Bir gün Ahmet, Mehmet'e sormuş:
"Abi, şu aşağıdaki sayı dizisi için ne düşünüyorsun ?
5,4,5,5,7,6,7,5,4,5,6,4..."
Mehmet gülümsemiş:
"Ben sana bunun İngilizcesini söyleyeyim bari:
8,5,5,3,4,4,6,9,7,8,8,7..."
Sorumuz şu:
Neden bahsediyor bu çocuklar ?
Bu sayı dizileri nedir ?
ŞUBAT AYINDAN BAŞLAMAK ÜZERE AY ADLARINDAKİ HARF SAYILARI
Birbirlerine matematik ve mantık bilmeceleri sorar, ve çok eğlenirler.
Bir gün Ahmet, Mehmet'e sormuş:
"Abi, şu aşağıdaki sayı dizisi için ne düşünüyorsun ?
5,4,5,5,7,6,7,5,4,5,6,4..."
Mehmet gülümsemiş:
"Ben sana bunun İngilizcesini söyleyeyim bari:
8,5,5,3,4,4,6,9,7,8,8,7..."
Sorumuz şu:
Neden bahsediyor bu çocuklar ?
Bu sayı dizileri nedir ?
ŞUBAT AYINDAN BAŞLAMAK ÜZERE AY ADLARINDAKİ HARF SAYILARI
Sadece 5 adet 2 rakamını kullanarak [0 -9] aralığındaki sayıları elde edebilirmisiniz? (matematiksel simgelerden +,-,*,/ kullanarak)
Sadece 5 adet 2 rakamını kullanarak [0 -9] aralığındaki sayıları elde edebilirmisiniz? (matematiksel simgelerden +,-,*,/ kullanarak)
0 = ( 2/2 - 2/2 ) x 2
1 = 2 x 2 - 2 - 2/2
2 = 2 + 2/2 - 2/2
3 = 2 x 2 + 2/2 - 2
4 = 2/2 + 2/2 + 2
5 = 2 + 2 + 2 - 2/2
6 = 2 + 2 + 2 + 2 - 2
7 = 2 + 2 + 2 + 2/2
8 = ( 2 x 2 x 2 ) + 2 - 2
9 = ( 2 x 2 x 2 ) + 2/2
10 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2
0 = ( 2/2 - 2/2 ) x 2
1 = 2 x 2 - 2 - 2/2
2 = 2 + 2/2 - 2/2
3 = 2 x 2 + 2/2 - 2
4 = 2/2 + 2/2 + 2
5 = 2 + 2 + 2 - 2/2
6 = 2 + 2 + 2 + 2 - 2
7 = 2 + 2 + 2 + 2/2
8 = ( 2 x 2 x 2 ) + 2 - 2
9 = ( 2 x 2 x 2 ) + 2/2
10 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2
Kendisiyle, harf değeri arasındaki farkın en az olduğu sayıyı bulunuz.
Bir sayı yazıyla yazıldığında kullanılan tüm harflerin alfabetik sıralarının toplamına o sayının HARF DEĞERİ dendiğini kabul edelim. Kendisiyle, harf değeri arasındaki farkın en az olduğu sayıyı bulunuz.
Örnek: Sayı=15, Yazıyla ONBEŞ,
Harf değeri = 18+17+2+ 6+ 23 =66, Fark = 66 – 15 = 51.
Not: Sorulan sayı, pozitif tamsayıdır. Fark bulunurken, büyük sayıdan küçük sayı çıkarılacak.
50, ELLİ
6 + 15 + 15 + 12 =48
50-48 = 2
Örnek: Sayı=15, Yazıyla ONBEŞ,
Harf değeri = 18+17+2+ 6+ 23 =66, Fark = 66 – 15 = 51.
Not: Sorulan sayı, pozitif tamsayıdır. Fark bulunurken, büyük sayıdan küçük sayı çıkarılacak.
50, ELLİ
6 + 15 + 15 + 12 =48
50-48 = 2
383 sayısı....
1,2,25,50,75,100 sayılarını birer kez kullanarak 383 sayısını elde edin. Kullanabileceğiniz işlemler yanlız toplama,çıkarma,çarpma ve bölme işlemleridir....
50 + 2 = 52
52 / 25 = 2,08
2,08 + 1 = 3,08
3,08 x 100 = 308
308 + 75 = 383
50 + 2 = 52
52 / 25 = 2,08
2,08 + 1 = 3,08
3,08 x 100 = 308
308 + 75 = 383
Yukarıdaki sayıları hangi sayı izlemeli
1
11
21
1211
111221
312211
Yukarıdaki sayıları hangi sayı izlemeli ?
13112221
Bir tane 3
Bir t. 1
İki t. 2
İki t. 1
11
21
1211
111221
312211
Yukarıdaki sayıları hangi sayı izlemeli ?
13112221
Bir tane 3
Bir t. 1
İki t. 2
İki t. 1
891 - 684 - 479 - 366 - ?
891 - 684 - 479 - 366 - ?
Buradaki diziyi tamamlayın.
255, ortadaki sayının karesinin ilk rakamı sola, son rakamı sağa yazılıyor. 9, 8,7 ve 6'ya uygulandığ için sıra 5'te...
Buradaki diziyi tamamlayın.
255, ortadaki sayının karesinin ilk rakamı sola, son rakamı sağa yazılıyor. 9, 8,7 ve 6'ya uygulandığ için sıra 5'te...
1, 2, 5, 26, ?
1, 2, 5, 26, ?
CEVAP 677 DİR ÇÜNKÜ
1,2,5,26.?
2 x 2 = 4 + 1 = 5
5 x 5 =25 + 1 = 26
26 x 26 = 676 + 1 = 677 dir
CEVAP 677 DİR ÇÜNKÜ
1,2,5,26.?
2 x 2 = 4 + 1 = 5
5 x 5 =25 + 1 = 26
26 x 26 = 676 + 1 = 677 dir
3,3,2,4,3,4,4,5,? soru işareti yerine gelecek sayıyı bulunuz .
soru işareti yerine gelecek sayıyı bulunuz .
3,3,2,4,3,4,4,5,?
5
rakamlardaki harf sayısı
1:3
2:3
3:2
4:4
..
..
9: 5
3,3,2,4,3,4,4,5,?
5
rakamlardaki harf sayısı
1:3
2:3
3:2
4:4
..
..
9: 5
2,6,5,4,6,?
2,6,5,4,6,?
9 gelmelidir.
Sayıların dizilişi şöyledir:
2 ve 6 arasındaki fark 4 + 1( ilk tek sayı ) =5
6 ve 5 arasındaki fark 1 + 3( ikinci tek sayı ) = 4
5 ve 4 arasındaki fark 1 + 5( üçüncü tek sayı ) = 6
4 ve 6 arasındaki fark 2 + 7( dördüncü tek sayı ) = 9
bundan sonra ne olur ?
6 ve 9 arasındaki fark 3 + 9( beşinci tek sayı ) = 12
9 gelmelidir.
Sayıların dizilişi şöyledir:
2 ve 6 arasındaki fark 4 + 1( ilk tek sayı ) =5
6 ve 5 arasındaki fark 1 + 3( ikinci tek sayı ) = 4
5 ve 4 arasındaki fark 1 + 5( üçüncü tek sayı ) = 6
4 ve 6 arasındaki fark 2 + 7( dördüncü tek sayı ) = 9
bundan sonra ne olur ?
6 ve 9 arasındaki fark 3 + 9( beşinci tek sayı ) = 12
Soru işaretinin yerine hangi sayı gelecek?
Soru işaretinin yerine hangi sayı gelecek?
2 7 3
3 14 5
4 23 7
5 ? 9
34
ilk rakamın karesi + son rakam
2 7 3
3 14 5
4 23 7
5 ? 9
34
ilk rakamın karesi + son rakam
İki tam, altı çeyrek, dört yarım, iki altın.
Padişah: "Ne kadar zenginsin, neyin var?"
Keloğlan: "İki tam, altı çeyrek, dört yarım, iki altın. Tüm servetim bu, padişahım."
Keloğlan'ın serveti nedir?
Keloğlanın tüm serveti "AKIL"mış
iki tAm altı çeyreK dört yarIm iki aLtın ım var derken ilk sayı ikinci kelimenin o sayılı harfini gösteriyor. yani iki tam dediği zaman "tam" kelimesinin ikinci harfi "A" yı gösteriyor. altı çeyrek çeyrek teki 6. harfi yani "K" yı gösteriyor.dört, yarım daki "I" yı iki de altın daki "L" yi gösteriyor
Keloğlan: "İki tam, altı çeyrek, dört yarım, iki altın. Tüm servetim bu, padişahım."
Keloğlan'ın serveti nedir?
Keloğlanın tüm serveti "AKIL"mış
iki tAm altı çeyreK dört yarIm iki aLtın ım var derken ilk sayı ikinci kelimenin o sayılı harfini gösteriyor. yani iki tam dediği zaman "tam" kelimesinin ikinci harfi "A" yı gösteriyor. altı çeyrek çeyrek teki 6. harfi yani "K" yı gösteriyor.dört, yarım daki "I" yı iki de altın daki "L" yi gösteriyor
BİR, DÖRT, BEŞ, SEKİZ, DOKUZ, YİRMİBİR, YİRMİÜÇ, _______
BİR, DÖRT, BEŞ, SEKİZ, DOKUZ, YİRMİBİR, YİRMİÜÇ, _______
YİRMİDÖRT (Y-T)SESSİZ HARF
YİRMİDÖRT (Y-T)SESSİZ HARF
1 sayfadaki 2 sayfası • 1, 2
1 sayfadaki 2 sayfası
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz