ZEKAKÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BİR YUDUM İNSAN

BİR YUDUM İNSAN Empty BİR YUDUM İNSAN

Mesaj  Admin Perş. Nis. 08, 2010 5:37 am

JORN UTZON

BİR YUDUM İNSAN Jorn_u10

Doğum 9 Nisan 1918 Kopenhag, Danimarka
Ölüm 28 Kasım 2008 Kopenhag, Danimarka
Alanı Mimar
Etkin yılları 1949 - 2008
Ünlü yapıtları Sydney Opera Binası
Etkilendikleri Alvar Aalto, Frank Lloyd Wright
Ödülleri Pritzker Mimarlık Ödülü

Jorn Utzon (d. 9 Nisan 1918, Kopenhag, Danimarka– ö. 28 Kasım 2008, Kopenhag, Danimarka) dünyaca ünlü Sydney Opera Binası’nı tasarlamış Danimarkalı bir mimar. Sydney Opera Binası 28 Haziran 2007 tarihinde Dünya mirası seçildiğinde, hayattayken eserinin bu ünvanı aldığı dünyadan ikinci tasarımcı oldu.

Hayatının ilk dönemleri [değiştir]
Jørn Utzon, 9 Nisan 1918 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, gemi mühendisi bir babanın oğlu olarak, dünyaya geldi. 1937 yılında Danimarka Kraliyet Sanat Akademisi’nde mimarlık okumaya başladı. Daha sonraları ünlü mimar Alvar Aalto ile çalıştı. Sonraları da Frank Lloyd Wright’in ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan okulunu ziyaret etti. 1950 yılında Kopenhag’da kendi mimarlık ofisini açtı.

Sydney Opera Binası [değiştir]
Jørn Utzon 1957 yılında Sydney Opera Binası için açılan mimarlık yarışmasını kazandı. Her ne kadar o güne kadar altı adet yarışmayı kazanmışsa da, bu yarışma uluslararası düzeyde kazandığı ilk yarışma oldu. Yarışmanın jüri üyelerinden ünlü mimar Eero Saarinen bu projeyi “dahiyane” olarak nitelendirerek başka hiçbir tasarımı onaylamayacağını duyurdu.

Jørn Utzon, yarışmayı kazanmasının ardından şematik tasarımda yer alan kabuk şekilleri geliştirmeye devam etti. Bu süreç içinde karşılaşttığı ilk büyük zorluk, iktidarda olan Cahill hükümeti'ninin bu projeye bir an önce başlamasını için kendisine baskı uygulaması oldu. Proje 1959 yılında Ove Arup ve Ortakları adlı bir şirkete ihale edildi ve 1959 yılında, Jørn Utzon Danimarka’da iken inşaata başlandı.

Oldukça zor bir şekile sahip olan kabukların nasıl inşa edileceği sorusu mühendisleri uzun bir süre zorladı. Bu sorun bizzat Jørn Utzon 1961 yılında bir çözüm önermesiyle halledildi. 1965’li yıllarda Avusturalya federal yönetiminin başına gelen Liberal Parti Başkanı Robert Askin bu projeye açıkça karşı çıkanlardandı. Kamu Hizmetleri Bakanlığı’na getirilen David Hughes ise bu projeye başkanınında daha olumsuz yaklaşıyordu. Bakan ile çatışmalar yaşamaya başlayan mimar en sonudna Şubat 1996 tarihinde görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

BİR YUDUM İNSAN 800px-13

En son Admin tarafından Ptsi Nis. 19, 2010 1:22 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

BİR YUDUM İNSAN Empty Arthur Rackham

Mesaj  Admin Ptsi Nis. 19, 2010 1:21 am

Arthur Rackham (d. 19 Eylül 1867, Londra – 6 Eylül 1939, Limpsfield, Surrey), ünlü İngiliz kitap ressamı.
BİR YUDUM İNSAN 66448-10

Hayatı
Londra'da oniki çocuklu bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. 1885'te, 18 yaşında Westminster İtfaiyesi'nde memur olarak çalışmaya, beri yandan da Lambeth Sanat Okulu'na devam etmeye başladı. 1892'de memuriyetinden istifa etti, The Westminster Budget 'ta muhabir ve ressam olarak çalışmaya başladı. İlk kitap resimleri 1893'te yayımlandı. Bu tarihten 1939'daki vefatına kadar geçen sürede çok sayıda kitap için resim yaptı.

1903'te Edyth Starkie ile evlendi, 1908'de Barbara adında bir kızı oldu. 1906'da, Rackham, Milano Uluslararası Fuarı'nda, 1911'de Barcelona Uluslararası Sergisi'nde altın madalya kazandı. Eserleri çeşitli 1914'teki Louvre sergisi dahil çeşitli müzelerde sergilendi. Rackham 1939'da Limpsfield'daki evinde kanserden öldü.

Eserleri
Rackham'ın tasfir yaptığı başlıca eserler, çocuk kitaplarıdır: Grimm Kardeşler'in Peri Masalları (1900), Rip van Winkle (1905) ve Alice Harikalar Diyarında (13 renkli tablo, 1907). Daha çok bu çocuk kitapları ve masal resimleriyle tanınsa da, Rackham yetişkinlere mahsus kitaplar için de resim yapmıştır: Bir Yaz Gecesi Rüyası (40 renkli tablo, 1907), Undine (15 renkli tablo, 1909), Richard Wagner'in opera dizisi Der Ring des Nibelungen (Nibelungen'in Yüzüğü) (Rhinegold ve Valkyrie için 34 renkli tablo, 1910; Siegfried ve Tanrıların Alacakaranlığı için 32 renkli tablo, 1911), Edgar Allen Poe'nun kısa hikâyeleri. Diğer eserleri arasında Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri (23 renkli ve siyahbeyaz tablo, 1917), The Springtide of Life (8 renkli tablo, 1918), Hawthorne'un Harikalar Kitabı (16 renkli tablo, 1922) ile The Tempest (20 renkli tablo, 1926) bulunur.

Rackham genellikle resimlediği kitaplar için hem renkli hem de siyah beyaz çalıştı. Hawthorne'un Harikalar Kitabında ise Meiji dönemi Japon resimlerine benzer yarı-renkli resimler yaptı.
BİR YUDUM İNSAN Alice110
BİR YUDUM İNSAN Rackha11
BİR YUDUM İNSAN Arthur10

Admin
Admin

BİR YUDUM İNSAN Empty ROBERT BOSCH

Mesaj  Admin C.tesi Haz. 26, 2010 9:32 pm

Robert Bosch 1861-1942
Alman sanayici
BİR YUDUM İNSAN 35774_10
Bosch motorlu araçlar için elektrik donanımı üreten dünya çapında başta gelen firmayı küçük bir tesisatçı dükkanından kurdu. 20. yüzyılın başında hemen hemen her otomobile takılan manyetoyu geliştirerek dünya çapında ünlendi.

Kendisi tarafından üretilen manyeto artık bir motorlu araca, bir Dioa-Bouton Üç Tekerleklisine takılabildi. Bosch bundan beş yıl sonra kesin başarıya ulaştı. Proje mühendisi Gotdob Honold bujilerle bir yüksek gerilim manyetosu geliştirdi. Bir aygıt ateşleme hızı ve dakiklik açısından tüm rakip firmaların ürünlerinden üstündü. Ayrıca hızlı çalışan benzinli motorların geliştirilmesi üzerinde etken oldu. Aradan çok geçmeden Bosch hemen hemen bütün büyük otomobil firmalarından sipariş almaya başladı.

Şirketin kurucusu 1942 yılinda 80 yaşında Stuttgart'ta hayata veda etti. Fabrikaları yeniden inşa edildikten sonra üretim yelpazesine buzdolapları ve diğer elektrikli ev aletleri eklendi

Admin
Admin

BİR YUDUM İNSAN Empty ROGER PENROSE

Mesaj  Admin Salı Tem. 27, 2010 3:28 am

ROGER PENROSE
BİR YUDUM İNSAN 450px-10

Sir Roger PenroseRoger Penrose (d. 8 Ağustos 1931, Colchester, Essex, İngiltere), İngiliz fizikçi, astrofizikçi, kozmolog ve matematikçidir. Penrose 1970'lerde, o güne kadar imkânsız olduğu düşünülen "yüzeylerin beşli simetri ile kaplanması"nı mümkün kılan ve Penrose Karoları olarak adlandırılan karo kümelerini bulmuştur.

8 August 1931 (1931-08-08) (age 78)
Colchester, Essex, England
Residence United Kingdom
Canada (During WWII)
Nationality United Kingdom
Fields Mathematical physics
Mathematical sciences
Institutions Bedford College, London
St John's College, Cambridge
Princeton University
Syracuse University
King’s College, London
Birkbeck, University of London
University of Oxford
Alma mater University of Cambridge
University College London
University College School
Doctoral advisor John A. Todd
Other academic advisors William Hodge
Doctoral students Tristan Needham
Richard Jozsa
Richard Ward
Andrew Hodges
George Burnett-Stuart
Matthew Ginsberg
Adam Helfer
Lane P. Hughston
Peter Law
Claude LeBrun
Ross Moore
Duncan Stone
Tim Poston
George Sparling
K. Paul Tod
Asghar Qadir
Known for Penrose tiling
Twistor Theory
Geometry of spacetime
Cosmic censorship
Weyl curvature hypothesis

Moore-Penrose pseudoinverse
Newman-Penrose formalism
Penrose stairs
Penrose inequalities
Orch-OR
Influences Dennis W. Sciama
Influenced Michael Atiyah
Stuart Hameroff
Notable awards Wolf Prize (1988)
Dirac Medal (1989)
Copley Medal (2008)

Notes
He is the brother of Jonathan Penrose and Oliver Penrose, and son of Lionel Penrose. He is the nephew of Roland Penrose.

Admin
Admin

- Similar topics