CAROLE LOMBARD

Aşağa gitmek

CAROLE LOMBARD Empty CAROLE LOMBARD

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ara. 12, 2016 11:47 pm

Carole Lombard (d. 6 Ekim 1908 – ö. 16 Ocak 1942), ABD'li bir aktristir. Lombard en çok 1930'ların screwball komedilerinde oynadığı rollerle tanınır. Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanan AFI'nın 100 Yılı... 100 Yıldız listesinde yer alır. Ayrıca 1930'ların sonlarına doğru Hollywood'daki en yüksek ücretli yıldızdır. Yıllık ortalama 500,000 amerikan doları kazanıyordu  (ABD Başkanı maaşından 5 kat daha fazla). Lombard'ın kariyeri, 33 yaşında bindiği uçağın düşmesi sonucu erken bitti.


Kökenleri ve Erken Yaşamı
Lombard Fort Wayne, Indiana'da Jane Alice Peters adıyla doğdu. Evebeynlerinin adları Frederick C. Peters (1875–1935) ve Elizabeth Knight (1877–1942)'dı. Baba tarafından büyük dedesi John Claus Peters, iki alman göçmenin, Claus Peters ve Caroline Catherine Eberlin'in oğluydu. Anne tarafından ise tanınmış bir kolonici olan ve 1634'te İngiltere'nin Doğu Anglia bölgesinden Amerika'nın Massachusetts Körfezi Kolonisi'ne geldiği bilinen Thomas Hastings'in soyundan geliyordu. Lombard, ailesinin üç çocuğunun en genç olanıydı. Ondan büyük iki abisi vardı; Fred C. Peters Jr. ve Stuart Peters. Erken çocukluğunu St. Mary's Nehri yakınındaki Fort Wayne'de geçirdi. Babasında geçirdiği bir iş kazası sonucunda devamlı bir baş ağrısı kaldı. Bu baş ağrısı nedeniyle, babası ani öfke patlamaları ve sinir krizleri geçirmeye başladı ve bu durum ailesini dağıttı. Lombard'ın annesi ile babası boşandı ve 1914'te annesi üç çocuğunu da alıp Los Angeles'a taşındı. Lombard burada Virgil Ortaokulu'na ve ondan sonra Fairfax Lisesi'ne gitti. 1924'te "Mayıs kraliçesi" seçildi. Bu sıralarda Lombard hayali olan oyunculuğa daha fazla zaman harcamak için okulu bıraktı ama önünde sonunda 1927 yılında Fairfax Lisesi'nden mezun oldu. Lombard aynı zamanda 1938 yılından itibaren kayıtlı, ikinci jenerasyondan bir bahai dir.

Kariyeri

CAROLE LOMBARD Carole19
Klasik bir screwball komedisi olan My Man Godfrey 'de (1936)

Lombard sokakta beyzbol oynarken bir yönetmen olan Allan Dwan'ın onu görmesi sonucu, yirmi yaşındayken ilk kez bir filmde oynadı, A Perfect Crime (1921). Bu filmde Lombard erkek tavırlı bir kızı canlandırdı. 1920'lerde, Lombard Jane Peters adıyla çeşitli düşük bütçeli filmlerde rol aldı ve daha sonra adı Carol Lombard oldu. Lombard'ın arkadaşı olan Miriam Cooper Lombard'ın, kocası Raoul Walsh'ın filmlerinde küçük roller almasını sağladı. 1925 yılında Lombard Fox Film Corporation'la kontrat imzaladı (1935'te Daryl Zanuck'un Twentieth Century Productions 'ını ile birleşen şirket). Aynı zamanda Lombard Pathé Exchange ile de çalıştı ve 1928'de Mack Sennett'ın bir filmi olan Bathing Beauties da gözüktü. Lombard 1929'da oynadığı High Voltage filmiyle sesli sinemeya yumuşak ve pürüzsüz bir geçiş yaptı. 1930'da 2oth Century ve Pathé Exchange şirketleriyle ilişkisini keserek Paramount Pictures Corporation'la bir kontrat imzalamayı başardı.

CAROLE LOMBARD Carole18
Carole Lombard 1938 yılında
Lombard 1930'ların başında birkaç küçük başarıya imza attı. 1930'da Safety in Numbers filminde Charles "Buddy" Rogers ile ve 1932'de No Man of Her Own filminde Clark Gable ile karşılıklı oynadı. Ama Lombard'ın kariyeri 1934 yılına kadar henüz zirveye ulaşmamıştı. 1934'te yönetmen Howard Hawks ile bir partide karşılaştı, Hawks ona aşık oldu ve Lombard'ın kendi projesi için uygun olduğuna karar verdi. Hawks, Lombard'ı sahne efsanesi John Barrymore'un yanına, 2oth Century adına işe aldı. Lombard John Barrymore ile çalışmaya başladığında ilk zamanlarda gözü korktu ama daha sonra ikisi güzel bir iş uyumu geliştirdiler.

1934'te ayrıca, Lombard George Raft ile Bolero adlı yapımda rol aldı. 1935'te Lombard Mitchell Leisen'ın Hands Across the Table adlı yapımında boy gösterdi. Bu film Lombard'ın bir komedi aktrisi olarak ünlenmesinde önemli rol oynamıştır. 1936 yılı Lombard için önemli bir yıl olmuştu, eski kocası William Powell'la birlikte bir screwball komedisi olan My Man Godfrey de rol almıştı. William Powell, karşısında Lombard oynamazsa bu filmde oynamayacağını söylemiştir. Powell ve Lombard boşanmalarına rağmen, Lombard'ın ölümüne dek çok yakın olmuşlardır. Bu filmdeki performansı sayesinde Lombard En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Bu filmden sonra 1937' de Lombard William A. Wellman'ın yönettiği Nothing Sacred adlı filmde Fredric March'ın karşısında oynamıştır. Bu film Lombard'ın Technicolor(renkli) ve hem eleştirmenler tarafından başarılı bulunmuş hem de ticari anlamda başarı yakalamış tek filmidir. Nothing Sacred Lombard'ı sinema dünyasının en fazla kazanan aktrisleri arasına sokmuştur.

CAROLE LOMBARD Carole20
In Vigil in the Night (1940)
Fools for Scandal 'daki başarısızlıktan sonra Lombard bir süre için komedi yerine dram filmlerinde oynamaya başladı. 1939'da Lombard James Stewart'ın karşısında rol aldığı ve David O. Selznick'in prodüktörlüğünü yaptığı Made for Each Other 'da ve Cary Grant'la karşılıklı oynadığı In Name Only adlı filmlerde oynadı. 1940'ta ise Vigil in the Night 'da oynadı. Seyirciler Carole Lombard 'ın dramatik rollerde oynamasına iyi bir tepki vermedi. Bu yüzden Lombard Alfred Hitchcock'ın yönettiği Mr. & Mrs. Smith isimli filmle komediye geri döndü. Bu film Lombard'ın kariyerine bir ivme kazandırdı ve bu başarının sonucu olarak 1942 yılında Lombard, son ve en başarılı filmlerinden biri olan To Be or Not to Be 'de rol aldı.

Kişisel Hayatı

CAROLE LOMBARD Carole21
Hazel Flagg rolünde, Carole Lombar'ın favorilerinden olan Nothing Sacred adlı filmde (1937)

Ekim 1930'da, Lombard William Powell'la tanıştı. İkisi Man of the World ve Ladies' Man adlı filmlerde birlikte rol aldılar. Powell, Lombard'ın önceki aşıklarına nazaran şehirli ve sofistikeydi. Aynı zamanda Powell'ın dobra bir kişiliği ve deli dolu bir mizah anlayışı vardı. Powell ve Lombard 26 Haziran 1931'de evlendiler. Lombard bir dergiye aralarında bulunan 16 yaşın onlar için bir problem olmadığı yorumunu yaptı ama çiftin bazı yakın arkadaşlarının onları böyle hissetmediğini belirtti. 1933'de boşandılar ama her zaman arkadaş kaldılar ve 'My Man Godfrey filminde olduğu gibi sorun yaratmadan birlikte çalıştılar.

Powell'la boşanmasının ardından, 1934'de Lombard Hollywood Bulvarı'ındaki evine taşındı. Bir arkadaşı olan ve Mack Sennett günlerinden tanıştığı Madalynne Fields'la beraber yaşamaya başladı. Daha sonra Madalynne, Lombard'ın kişisel sekreteri oldu. Lombard bu dönemlerde verdiği alışılmışın dışında partileriyle anılmaya başladı.

Bu süreçte Lombard Gary Cooper, George Raft ve en bilineni filmyazarı Robert Riskin'le bazı ilişkiler yaşadı. Daha sonra Lombard müzisyen Russ Columbo'yla ciddi bir ilişki yaşadı. Columbo, Lombard'a evlenme teklif ettikten kısa bir süre sonra 26 yaşında serseri bir kurşunla vurulduğu bir kaza sonucu öldü.

Lombard'ın en bilinen ilişkisi 1936 yılında Clark Gable'la birlikte olduğu ilişkisidir. Daha önce 1932 yılında ikili No Man of Her Own adlı filmde birlikte rol almıştı ama o süreçte Lombard'ın Powell'la mutlu bir evliliği vardı. Gable ile Lombard birbirlerinde haberleri olmaksızın Fox'un 1926 yapımı bir sessiz filmi olan The Johnstown Flood birlikte çalıştılar. Daha sonra Gable ve Lombard, Lombard'ın ev sahipliği yaptığı bir Mayfair Balosunda tekrar bir araya geldi ve ilişkileri burada başladı. Gable bu sırada bir petrol zengini olan Ria Langham'la evliydi. Bu yüzden ilişkilerini bir süre gizli tuttular. Gable bir MGM yapımı olan Gone with the Wind filmindeki Rhett Butler rolünü kabul edince işler değişti. MGM'nin başı olan Louis B. Mayer, rolü kabul etmekte isteksiz olan Gable ile bir anlaşma yaptı. Bu antlaşmaya göre Mayer Gable'a Langham'la boşanmasını ayarlaması ve Lombard'la evlenmesini sağlamak için para verdi. Gable, Langham'dan 7 Mart 1939'da boşandı. Gable, Lombard'a ikisi de Brown Derby adlı restoranda iken telefonda evlenme teklif etti.

29 Mart 1939'da Gone with the Wind 'ın prodüksiyon arasında , Gable ve Lombard arabayla Kingman, Arizona'ya gittiler ve orada basit bir törenle evlendiler. Törende sadece Gable'ın basın vekili Otto Winkler vardı. Daha sonra Encino, Los Angeles da bulunan ve önceden yönetmen Raoul Walsh'a ait olan büyük bir çiftliği satın aldılar.

Ölümü
ABD 1941 yılının sonunda II. Dünya Savaşı'na girince, Lombard memleketi olan Indiana'ya döndü. Burada Bess Peters, Clark Gable'ın basın vekili Otto Winkler ve annesiyle birlikte savaş senetleri için düzenlenen ralliye katıldı ve savunma senetlerinde 2 milyon dolara yakın para topladılar. Lombard evine dönmek için sabırsızlandı ve trene binmek yerine uçağa binmeye karar verdi. Annesi ve Winkler uçmaktan korkuyorlardı. Lombard bu karar için yazı-tura atmayı önerdi ve yazı-turanın sonucunda Lombard kazandı.

16 Ocak 1942'de, Lombard, annesi ve Winkler California'ya dönmek için Trans World Airlines'a ait DC-3 tipi uçağa biniş yaptılar. Las Vegas Valley'de uçağa yeniden benzin doldurduktan sonra TWA Flight 3 kalktı ve kalktıktan 23 dakika sonra "Double Up Peak" ile Potosi dağının 8.300 ft (2,500 m) yüksekliğinde yere çakıldı. Uçaktaki 15'i ordu görevlisi olan 22 kişi anında olay yerinde öldü.

Lombard'ın ölümünden kısa bir süre sonra Gable, (Lombard'ı kaybetmesi nedeniyle yıkılmıştı.) Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne katıldı.

Lombard ölümünden sonra Glendale, California'daki "Forest Lawn Memorial Park" mezarlığına gömüldü. Mezar taşında adı "Carole Lombard Gable" olarak yazmaktadır. Gable yeniden evlenmesine rağmen 1960 yılında öldüğünde Lombard'ın yanına gömüldü. Bess Peters da kızının, Lombard'ın yanına gömüldü.

Ödülleri ve Onurları

CAROLE LOMBARD Hollyw11
HollywoodWalkofFameCaroleLombardsStar.jpg

1999'da Amerikan Film Enstitüsü Lombard'ı AFI'nın 100 Yılı... 100 Film listesinde yirmi üçüncü olarak ilan etti. Lombard, My Man Godfrey filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday olmuştu. Hollywood Walk of Fame'de, 6930 Hollywood Bulvarı'nda bir yıldızı bulunmaktadır.

Lombard'ın büyüdüğü kasaba olan Fort Wayne'deki evi orijinaline ve tarihine sadık kalınarak yeniden düzenlendi. Şehir tarafından Lombard'ın evine yakın olan St. Mary's Nehri üzerinde yer alan köprüye "Carole Lombard Memorial Bridge"(Carole Lombard Hatırası Köprüsü) adını verdi.

Lombard'ı Canlandıranlar
Lombard'ı oynayan aktrisler:

Jill Clayburgh Gable and Lombard 'da (1976)
Sharon Gless Moviola: The Scarlett O'Hara War 'da (1980)
Denise Crosby Malice in Wonderland 'da (1985)
Anastasia Hille RKO 281 'da (1999)
Vanessa Gray Lucy 'da(2003)

Filmografi
Yapımları
A Perfect Crime (1921)
Gold Heels (1924)
Dick Turpin (1925)
Marriage in Transit (1925)
Gold and the Girl (1925)
Hearts and Spurs (1925)
Durand of the Bad Lands (1925)
The Plastic Age (1925)
Ben-Hur (1925)
The Road to Glory (1926)
The Johnstown Flood (1926)
The Fighting Eagle (1927)
My Best Girl (1927)
The Divine Sinner (1928)
Power (1928)
Me, Gangster (1928)
Show Folks (1928)
Ned McCobb's Daughter (1928)
High Voltage (1929)
Big News (1929)
The Racketeer (1929)
The Arizona Kid (1930)
Safety in Numbers (1930)
Fast and Loose (1930)
It Pays to Advertise (1931)
Man of the World (1931)
Ladies' Man (1931)
Up Pops the Devil (1931)
I Take This Woman (1931)
No One Man (1932)
Sinners in the Sun (1932)
Virtue (1932)
No More Orchids (1932)
No Man of Her Own (1932)
From Hell to Heaven (1933)
Supernatural (1933)
The Eagle and the Hawk (1933)
Brief Moment (1933)
White Woman (1933)
Bolero (1934)
We're Not Dressing (1934)
Twentieth Century (1934)
Now and Forever (1934)
Lady by Choice (1934)
The Gay Bride (1934)
Rumba (1935)
Hands Across the Table (1935)
Love Before Breakfast (1936)
The Princess Comes Across (1936)
My Man Godfrey (1936)
Swing High, Swing Low (1937)
Nothing Sacred (1937)
True Confession (1937)
Fools for Scandal (1938)
Made for Each Other (1939)
In Name Only (1939)
Vigil in the Night (1940)
They Knew What They Wanted (1940)
Mr. & Mrs. Smith (1941)
To Be or Not to Be (1942)
Kısa Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]
Smith's Pony (1927)
Gold Digger of Weepah (1927)
The Girl from Everywhere (1927)
Run, Girl, Run (1928)
The Beach Club (1928)
Smith's Army Life (1928)
The Best Man (1928)
The Swim Princess (1928)
The Bicycle Flirt (1928)
The Girl from Nowhere (1928)
His Unlucky Night (1928)
Smith's Restaurant (1928)
The Campus Vamp (1928)
Motorboat Mamas (1928)
Hubby's Weekend Trip (1928)
The Campus Carmen (1928)
Matchmaking Mamma (1929)
Don't Get Jealous (1929)
Hollywood on Parade No. 11 (1933)
Hollywood on Parade No. A-12 (1933)
The Fashion Side of Hollywood (1935)
Screen Snapshots Series 16, No. 3 (1936)
Breakdowns of 1938 (1938)
Hollywood Goes to Town (1938)
Screen Snapshots Series 18, No. 9 (1939)

CAROLE LOMBARD

CAROLE LOMBARD Wallpa10

http://silverscreensirens.com/galleries/carole_lombard_1.htm

CAROLE LOMBARD Cfyoun10


CAROLE LOMBARD Clarkf10

Carole Lombard was born Jane Alice Peters on October 6, 1908, in Fort Wayne, Indiana, the daughter of Elizabeth Knight and Frederick C. Peters. She had two older brothers, Frederick and Stuart, and enjoyed playing with them more than making paper cutouts or valentines. A childhood friend remembered that "every other afternoon this 5 year old blonde would come screeching across the street, demanding a chance to play one of the ends [in football]. She was always sent home again."

CAROLE LOMBARD Clbaby10

After her parent's separation in 1914, her mother took the children to live in California. All of Lombard's life, her mother, "Bessie," remained her closest confidant. They died together on the airplane in 1942.

She left school after Junior High, and often participated in exhibition ballroom dancing at the Coconut Grove in Hollywood. It was here, in 1925, that a Fox Studio executive spotted her and gave her a screen test. Her career had begun.

Two years later, she began to work for Mack Sennett, the "King of Comedy." She made several two reel comedies with him, and told interviewers that she enjoyed working with him. He remembered her as a "scamp and a madcap."

After leaving Sennett she appeared in various films for Pathe and Paramount. One of them was Man of the World, with William Powell. They married in 1931 and were divorced 28 months later. Carole said later that "career had little to do with the divorce. We were just two completely incompatible people." They remained friends, starring together in 1936 in the classic comedy My Man Godfrey.

Lombard had known Clark Gable since 1932, but their romantic attachment began in 1936, when John Hay Whitney gave an elaborate costume party in Hollywood. The invitations requested the guests appear in something white. With her unfailing sense of humor, Carole arrived at the party in a white ambulance and was carried into the Whitney mansion on a stretcher. She and Gable renewed their friendship at "The White Ball," becoming constant companions until their marriage in 1939.In the summer of 1939, they settled on a 20 acre estate in the Encino section of the San Fernando Valley. They loved the outdoor life and shared times hunting and riding together. Lombard was the ideal mate for Gable, a woman who could be glamorous and lovely, but who also could be as companionable as a pal.

Following the entrance of the United States into World War II in 1941, Gable was made chairman of the Hollywood Victory Committee. In January 1942, he arranged for Lombard to embark on a bond selling tour that would climax in Indianapolis on January 15. At that rally, she spoke publicly for the last time. "Before I say good-bye to you all -- come on -- join me in a big cheer -- V for Victory!"

At four AM, Friday, January 16, 1942, Lombard and her mother boarded the plane home to California. After refueling in Las Vegas, the plane took off on a clear night, and twenty three minutes later crashed into a mountain side thirty miles southwest of Las Vegas. All of the 23 passengers aboard were killed.

Her husband joined in the search for her body, and on January 18, brought her and her mother home for burial in Forest Lawn Cemetary, Glendale, California.
CAROLE LOMBARD Clgabl10

CAROLE LOMBARD 1b5e9e10
CAROLE LOMBARD 4938a810
CAROLE LOMBARD 57133f10
CAROLE LOMBARD Carole10
CAROLE LOMBARD Carole11
CAROLE LOMBARD Classi10
CAROLE LOMBARD Hollyw10
CAROLE LOMBARD D4b83c10
CAROLE LOMBARD Indir13
CAROLE LOMBARD Mv5bnt10
CAROLE LOMBARD Old-ho10
CAROLE LOMBARD 3-caro10
CAROLE LOMBARD 791e5710
CAROLE LOMBARD 17858110
CAROLE LOMBARD 32615910
CAROLE LOMBARD Carole12
CAROLE LOMBARD Carole13
CAROLE LOMBARD Carole14
CAROLE LOMBARD Carole15
CAROLE LOMBARD Carole16
CAROLE LOMBARD Carole17
CAROLE LOMBARD Indir_15
CAROLE LOMBARD Indir_16
CAROLE LOMBARD Indir_17
CAROLE LOMBARD Style-10
CAROLE LOMBARD Tumblr10

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 5213
Kayıt tarihi : 27/01/08

Kullanıcı profilini gör http://zeka.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz