ZEKAKÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CAN YÜCEL EFSANELERİ

CAN YÜCEL EFSANELERİ Empty CAN YÜCEL EFSANELERİ

Mesaj  Admin Cuma Şub. 20, 2009 12:23 pm

Can Yücel Efsaneleri

Can Baba hakkında anlatılan o kadar çok hikaye var ki artık bir efsane olduğundan mıdır, ettiği
küfürlerin kendine haslığından mı bilinmez; duyulduğunda 'bunu söylese söylese Can Baba söylemiştir' fikri uyandıran hikayelerdir bunlar..

Can baba Boğaziçi üniversitesinde konferans vermektedir. Öğrencilerden biri el kaldırıp sorar,
-Can baba neden bütün büyük aşk şairleri erkek.. Kadınlardan aşk şairi çıkmaz mı?
Can baba kendi üslubu ile yanıtlar:
- Ne bileyim ulan s.kimizlemi yazıyoruz şiiri?

Türkiye işçi Partisinin Komünist zamanlarında bir tüzük toplantısında herkesin komünizmi anlatmaya çalıştığı nasıl olsun, böyle olsun dediği bir toplantıda Can Baba ayağa kalkar ve bir efsaneyi daha patlatır.
'BEYLER BEYLER , “Türkiyede komünist olmak için tüzük değil büzük ister.

Bir sergide ortada dolanırken, alımlı bir kadın heyecanla yanına gelir:
- Can Bey, tanışmamıza ne kadar memnun oldum anlatamam. Sizin en büyük hayranınızım.
Can Baba sırıtır:
- Demek öyle, yatalım o halde?
Kadın kuşkun bir ifadeyle bozuk atar:
- Aşk olsun Can Bey!!
Can Baba cevaplar:
- AŞK da olacak elbet...

Can Baba'ya bir mahkeme çıkışında soru soran gazeteci şu dörtlüğü cevap olarak alır:

Ne yorum ne forum
Belki yarın konuşurum
Öyle gitti ki durum
Soru sorana korum

Bu da tam Can Babalık bir cevap sanırım.

Bir televizyon programın da genç bir öğrenci soraracak soru bulamadığından herhalde, şunu sorar:
-Hangi takımı tuıtuyorsunuz? der.
Can Baba yanıtlar.
-Eşim ve ben genellikle benim takımlarımı tutuyoruz...

CAN YÜCEL'e sorarlar:
-Efendim nedir bizim memleketteki bu sağcılık solculuk davaları?
Can Baba
-Bu ülkede sabah kalktığında malafat eğer sağ tarafa kaymışsa sağcısındır, yok eğer sol taraftaysa solcu.
-Peki sizinki ne tarafta ?
- İleride daima ileride

Can Yücel bir etkinlikte kürsüye çıkıp şiir okumaya koyulmuş bu arada öksürmeye baslamış ve sonra
'öksürükler siire dahil degidir' diye uyarmış.
Şiirlerini okumayı bitirmiş tam sahneden inmeye başlamış herkes şaşırmış, hayret! küfür etmedi bu sefer diye.
Sonra geri dönmüş almış mikrofonu eline 'akşam akşam kafanızı s..tim, kusura bakmayın'
demiş.

Leman dergisinde ilk yazdıgi gün METİN Üstündal kendisini derginin son sayfasına koyunca METİN'i
aramıştır ve 'beni derginin kıçına koyanın zamanı gelir kıçına koyarım' diye duygularını en güzel şekliyle belirtebilmiş
bir adamdır.

SEKE seke geldik, s..ke s..ke gidiyoruz...sözlerinin sahibi büyük şair Can Baba bir takım hayranları ve arkadaşlarıyla bir yerlerde içer, sohbet eder. aynı grup, sabahın 5'i 6'sı gibi pek de kimsenin bulunmadığı İzmir Kıbrıs Şehitleri caddesinde yürürken, şair birden durur ve yere yatar. Yanındakiler de aynı şeyi yaparlar. Şair, gözlerini kırpmadan gökyüzüne bakmaktadır.Hayranlardan birisi dayanamayıp sorar:
- Baba, ne görüyorsun, bize de söyle...
Üstad, gözlerini gökyüzünden hiç ayırmadan, ondan ulvi, ya da şairane bir cevap bekleyen vatandaşlarına cevap verir:
- Çok sarhoşum .mına koyim.

Ve Son Olarak;

Yaşadıkların kar sanma...
Yaşadığın kadar yakınsın sonuna
Ne kadar yaşarsan yasa
Sevdiğin kadar ömrün.

Admin
Admin

https://zeka.yetkinforum.com

- Similar topics